.:. Festivalul national Forte Fortissimo Editia XVII - Tulca 2011 .:.

Monday 14th November 2011

Biserica Crestina Baptista din Tulca si Asociatia Muzicala Forte Fortissimo, organizeaza in data de 15 octombrie 2011, de la ora 10.00, festivalul national al fanfarelor crestine baptiste, cu participarea fanfarelor: Harul Lugoj, Rãchitova, Bistrita, Cãlacea si Tulca. Acest festival coincide cu sarbatorirea centenarului fanfarei Providenta din Tulca. Duminica, 16 octombrie 2011 in cadrul serviciilor divine din biserica fanfara va sarbatori 100 de ani de lauda si inchinare aduse Domnului, prin sunetul instrumentelor de alama.

Sunteti asteptati cu toata dragostea sa ne bucuram impreuna de melodiile si armoniile aduse ca lauda Domnului.
Conducerea Asociatiei Forte Fortissimo

3. Te-am ales – prelucrare Doru Lazãr
4. Hai si laudã-L pe Domnul Sfânt – prelucrare Doru Lazãr
Dirijor: Doru Lazãr
Cântare în comun – Ce mare si sfânt, minunat si slãvit

V. Fanfara Rãchitova
1. Hava Nagila – arr. Florin Popa
2. Cu El biruim – arr. Octavian Luncan
Mesaj: pastor Florin Popa
3. Osana – arr. Petru Frunzãu
4. Marsul pãcii – arr. Florin Popa
Dirijor: Florin Popa

Înmânare de diplome si distinctii
Rugãciune

Secvente video - Festival Tulca 2011

Fanfara din Rachitova la Festivalul National - Tulca 2011

Tulca - 100 de ani în sunet de fanfară
Autor: Sorin Petrache

Localitatea bihoreană Tulca a îmbrăcat haine de sărbătoare. Comunitatea creştină a sărbătorit, sâmbătă şi duminică, Centenarul Fanfarei „Providenţa". Evenimentul a fost deschis de Festivalul Naţional al Fanfarelor Creştine „Forte Fortissimo" şi a continuat, duminică, cu marcarea a 100 de ani de activitate misionară a fanfarei, în cadrul serviciului divin al Bisericii baptiste din Tulca.

Biserica Creştină Baptistă din Tulca şi Asociaţia Muzicală Forte Fortissimo au organizat sâmbătă, 15 octombrie 2011, de la ora 10:00, Festivalul naţional al fanfarelor creştine baptiste, Ediţia XVII. Au cântat pentru slava lui Dumnezeu fanfarele „Harul" Lugoj, Răchitova, Bistriţa, Călacea şi Tulca. Peste 200 de oaspeţi au participat la acest eveniment deosebit al comunităţii creştine baptiste, în marea lor majoritate tineri din judeţele Bihor, Arad, Hunedoara, Timiş, Cluj şi Bistriţa-Năsăud. Dirijorii şi seniorii fanfarelor participante la festivalul naţional au mulţumit tuturor celor care, prin implicare afectivă şi sacrificii materiale, fac posibilă bucuria acestei sărbători a slujirii lui Dumnezeu prin muzica de fanfară. Societatea muzicală „Forte Fortissimo" a fost fondată de prof. univ. dr. Ioan Pop, un renumit fizician care a descoperit că fizica şi matematica au o rezonanţă specială în muzica de fanfară închinată lui Dumnezeu. „Armonia muzicii de fanfară reprezintă ecuaţia iubirii şi slujirii Creatorului. Munca făcută cu dăruire, perseverenţa, sufletul şi sudoarea, toate puse în slujirea Domnului nostru Isus Hristos şi a aproapelui sunt angrenajele motorului care duce mai departe Festivalul naţional al fanfarelor creştine „Forte Fortissimo". Faptul că vorbim despre ediţia a XVII-a şi schiţăm deja coordonatele Ediţiei XVIII, din 2012, care ne duc cu gândul la slujirea bisericilor româneşti din Europa, este dovada de necontestat a binecuvântării divine pe care o are acest festival naţional, în special prin implicarea tinerei generaţii, ne-a declarat prof. univ. dr. Ioan Pop. Printre membrii fondatori ai societăţii muzicale se numără arădeanul Petrică Frunzău şi hunedoreanul Gigi Pop. Gazda ediţiei din acest an, pastorul baptist Gheorghe Chişe, a mulţumit oaspeţilor care, prin acest festival, au marcat deschiderea Sărbătorii Centenarului Fanfarei „Providenţa" din Tulca.

Duminică, 16 octombrie, în cadrul serviciilor divine din Biserica baptistă, fanfara, corul şi formaţiile de tineret au marcat împlinirea a 100 de ani de laudă şi închinare aduse Domnului Isus Hristos, prin sunetul instrumentelor de alamă ale tulcanilor.